Tydzień Lingwistyczny – ciekawostki.

Prezentacje multimedialne można było oglądać 21 listopada podczas przerw na korytarzu szkolnym. Przykuwające wzrok i pomysłowe informacje na temat krajów posługujących się językiem angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim przygotowali uczniowie z klas 1d, 2a, 2a, 3b. Oto kilka z nich:

Anglia

• Największą temperaturą zanotowaną w Anglii było 38.5°C w Brogdale, Kent 10 sierpnia 2003
  • W Londynie żyje 12 milionów ludzi – jest to największe europejskie miasto
  • Anglicy są najbardziej otyłym narodem w europie – 22.3% mężczyzn i 23% kobiet jest otyłych
  • 11% powierzchni Wielkiej Brytanii pokrywają lasy – Robin Hood ma się jeszcze gdzie chować.
  • Anglicy co nie trudno się dziwić piją najwięcej na świecie herbaty – 2,5 raza więcej niż Japończycy i 22 razy więcej niż Francuzi czy amerykanie.
  • Policja w Wielkiej Brytanii nie nosi broni palnej – jedynie w nagłych wypadkach.
  • Największy na świecie targ książek znajduje się w małej wiosce Hay-on-Wye na granicy Anglii i Szkocji. Wioska ta znana jest również z tego że proklamowała swoją niepodległość od Anglii w 1977 roku.
  • Język francuski był oficjalnym językiem w Anglii przez około 300 lat – od 1066 do 1362
  • Londyńskie lotnisko Heathrow jest największe na świecie pod względem ilości międzynarodowych pasażerów i trzecie pod względem wszystkich pasażerów.
  • Najstarsze publiczne ZOO otwarto w Londynie w 1828 roku

Rosja

• Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów. Tyle co dwa pozostałe największe nowojorskie i tokijskie .
  • Moskwa ma największą liczbę ludności w Europie i 4 na świecie.
  • Moskwa ma też najwyższy w Europie i drugi na świecie budynek – Telewizyjna Wieża Ostankino - 500 metrów wysokości.
  • Niechlubne rekordy - Czy wiesz że przeciętny Rosjanin wypija średnio 40 litrów czystego spirytusu rocznie!
  • Najlepsze proporcje dla wódki tzn.: 40% spirytusu i 60% wody, wymyślił oraz dowiódł naukowo rosyjski uczony Dmitrij Iwanowicz Mendeleew, którego znacie z lekcji chemii jako autora tablicy pierwiastków chemicznych zw. "Tablicą Mendelejewa"

Niemcy

• W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa. Niemcy to piwosze. Rekordy piwne padają na Oktoberfest, jedynie Czesi piją więcej piwa w przeliczeniu na głowę mieszkańca.
  • Kawa cieszy się znacznie większym uznaniem niż herbata.
  • Niemcy są krajem mającym największe zagęszczenie teatrów operowych.
  • Z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.
  • Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści.
  • Słowo "Niemcy" pochodzi ze słowiańskiego określenia "niemi", gdyż z przyczyn oczywistych Słowianie nie rozumieli co mówią do nich ludy germańskie.

Francja

• Przy okazji wizyty we Francji grzechem byłoby nie zjeść choć raz w restauracji serwującej specjały kuchni francuskiej. Tutaj godne polecenia są z pewnością żabie udka, sery, ślimaki czy crepes – czyli naleśniki francuskie. Istnieją tam nawet kawiarnie, które podają wyłącznie naleśniki, z różnymi dodatkami. Obiad zaś obowiązkowo należy zakończyć lampką wina.
  • W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.
  • Francuzi o wiele bardziej rygorystycznie, niż Polacy, przestrzegają przepisów ruchu drogowego, szczególnie tych dotyczących prędkości. Za ich złamanie grozi wysoka kara pieniężna, która może wynieść nawet 750 euro.
  • Francuzi, przeciwnie do naszego narodu, uważają, że każdy z nich ma wpływ na to, co dzieje się w polityce, a frekwencje na wyborach przekraczają 85%.
  • „świętością” we Francji jest tzw. przerwa na drugie śniadanie. Ciężko cokolwiek załatwić w tym czasie w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje.
  • Ciekawym zwyczajem ślubnym jest zabawa w „kupowanie” podwiązki. Część gości (zwykle męska) płaci pannie młodej za podnoszenie podwiązki na nodze, natomiast część z nich (zwykle damska) – za jej opuszczanie.
  • Francuzi kochają zwierzęta domowe. Połowa z nich ma w domu przynajmniej jedno zwierzę.

Bożena Urban