Popularne przysłowia angielskie, aforyzmy powiedzenia po angielsku...

... z takimi zadaniami zmagali się uczniowie 20 listopada  w ramach obchodów Tygodnia Lingwistycznego. Chętnych do udziału nie brakowało! Where there’s a will, there’s a way.

Mówi się, że przysłowia są mądrością narodów, i trudno się z tym nie zgodzić. W zwięzłej
i atrakcyjnej formie streszczają wiele życiowych prawd. Faktem jest, że często odwołują się do archaicznych pojęć, czasem nawet bywają sprzeczne ze sobą, jednak stanowią ważny element języka i warto je znać. Jeśli będziemy umiejętnie używać przysłów, nasze wypowiedzi staną się barwniejsze, unikniemy niepotrzebnych powtórzeń i banalnych stwierdzeń, będziemy mogli szybko skomentować jakąś sytuację lub błyskotliwie podsumować dyskusję.

Niektóre angielskie przysłowia mają swoje dokładne polskie odpowiedniki. Niektóre po polsku brzmią inaczej, lecz niosą to samo przesłanie. Zdarza się też, że dane angielskie przysłowie posiada więcej niż jeden polski odpowiednik. Zachęcamy do nauki, bo... nauka to potęgi klucz! :)

Wyróżnienie otrzymali: Monika Kamińska, Anna Stradczuk, Grzegorz Fiedoruk, Zuzanna Drażba, Alicja Pietrewicz, Wiktoria Surynt, Krzysztof Daszkiewicz, Kamila Surawska, Magda Bagińska, Agata Hapon, Aleksandra Oszmian, Katarzyna Grabek – Gratulujemy!

Bożena Urban

Tydzień Lingwistyczny cd. 24 listopada 2014 roku uczniowie Gimnazjum mieli okazję przetestować swoje zdolności anglojęzyczne i sprawdzić znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych, wykorzystywanych w angielskim tekście pisanym. Tekst I Dyktanda z Języka Angielskiego, przygotowany przez p. Joannę Laszczkowską,  nie należał do najłatwiejszych. Najlepiej poradziły sobie uczennice klasy III c:

I miejsce – Olga Wiśniewska

II miejsce – Izabela Bankiewicz

III miejsce – Zuzanna Buraczewska. Gratulujemy!

Podczas Tygodnia Lingwistycznego uczniowie mogli również wykazać się znajomością tytułów filmów anglojęzycznych i ich tłumaczeniem na język polski. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem otrzymali bardzo dobre i celujące oceny cząstkowe z języka angielskiego.

Nauczycielki języka niemieckiego, p. Anna Milewska i p. Ewa Redlin, zorganizowały konkurs na najlepszą prezentację przysłowia w języku niemieckim. Wyróżnienia otrzymały klasy I c i I d, II a i II d oraz III a i III b. Plakaty można obejrzeć w salach lekcyjnych.

Bożena Urban

Joanna Laszczkowska