Wyprawa "pierwszaków" do stolicy polskiego żeglarstwa

W dniach 12, 13, 16  i 19 września 2016r. odbywały się integracyjne wycieczki klas I połączone z geograficznymi warsztatami terenowymi, które zorganizowała i przeprowadziła p. Danuta Krupińska (geograf i pilot wycieczek).

Nowi uczniowie naszego gimnazjum (każda klasa pierwsza w innym dniu) pojechali z wychowawcami na wycieczkę do Giżycka. Każdego dnia dopisywała słoneczna pogoda.

W programie wyprawy był godzinny rejs statkiem "Łabędzim Szlakiem" po Jeziorze Kisajno następnie oglądanie otwierania mostu obrotowego z XIX w. na Kanale Łuczańskim dla ruchu wodnego (konstrukcję ważącą 100 ton uruchamia jeden człowiek).

Wizyta w Giżycku nie mogłaby się obyć bez zwiedzania  znanej  pruskiej Twierdzy Boyen. Uczniowie po kompleksie fortyfikacji z XIX w. przemieszczali się wraz z przewodnikiem PTTK p. Marcinem Kędzierskim, który przybliżał przeszłość i tajemnice twierdzy. Tu na straganach niektórzy wycieczkowicze zakupili niezwykłe pamiątki - gadżety wojskowe z demobilu: maski p/gazowe i atrapy granatów.

Zwiedzanie Giżycka i okolic połączone było z geograficznymi zajęciami terenowymi w 4-osobowych grupach. Młodzież nauczyła się wielu przydatnych w życiu umiejętności: m.in. orientacji w terenie z mapą i kompasem, posługiwania się mapami: samochodową i turystyczną. Ponadto uczniowie poznali bliżej Krainę Wielkich Jezior Mazurskich i ogromne możliwości aktywnego wypoczynku na tym terenie ze względu na połączenie jezior licznymi kanałami (żeglarstwo, narty wodne, sporty motorowodne, kajakarstwo, rejsy "białą flotą").

Wycieczkę zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek na terenie twierdzy  oraz wyprawa po lody do  pobliskiego supermarketu. Zadowoleni wycieczkowicze, pełni wrażeń i dobrego humoru wrócili do Ełku około 15:15.